ورژن

سوهان عسلی

سوهان یکی از قدیمی‌ترین شیرینی‌های ایرانی است که جزء سوغات قم به حساب می‌آید. این سوغاتی با رایحه دلنشین هل و کره حیوانی ذائقه هر ایرانی را تحریک می‌کند. سوهان عسلی یک از انواع سوهان است که مورد استقبال تعداد زیادی از دوستداران این شیرینی می‌باشد.

مواد لازم جهت تهیه سوهان عسلی:

مواد لازم مقدار مورد نیاز کالری
خلال بادام ۱۵۰ گرم ۱۰۰ گرم ۵۷۸ کالری
شکر ۱۵۰ گرم ۱۰۰ گرم ۴۰۰ کالری
عسل سفت ۱۵۰ گرم ۱۰۰ گرم ۳۰۰ کالری
روغن آفتابگردان ۱۰۰ گرم یک قاشق ۱۲۰ کالری
زعفران سائیده یک قاشق چایخوری
برای حفظ طعم و عطر بهتر سوهان عسلی از روغن‌های آفتابگردان فرابکر استفاده کنید.

 

طرز تهیه سوهان عسلی قم:

مرحله اول:

خلال بادام‌ها را شسته، سپس در صافی ریخته و میگذایم خوب خشک شود.

مرحله دوم:

کف سینی مخصوص سوهان عسلی را با روغن آفتابگردان به خوبی چرب میکنیم. شکر، آب و روغن آفتابگردان را درون ظریفی میریزیم و روی شعله با حرارت بالا قرار می‌دهیم، گاهی مخلوط را بهم میزنیم تا مواد یکنخواخت شود و رنگ طلایی به خود بگیرید.

مرحله سوم:

بادام را به مایع اضافه می‌کنیم و کمی بهم بزنیم تا رنگ بادام طلائی شود. دقت کنید مواد را نباید زیاد هم زد، زیرا روغن آن جدا می‌شود. وقتی مایع کاملا طلایی شد، زعفران را در کمی آب جوش حل کرده و به مایع روی شعله اضافه میکینم.

مرحله چهارم:

کمی از مایع را با قاشق برداشته و گوشه سینی میریزیم. اگر فورا بسته شد، سوهان اصلی آماده است. حرارت را کم کرده در حدی که فقط گرم بماند.

مرحله پنجم:

سوهان عسلی را قاشق، قاشق و با فاصله از یکدیگر داخل سینی میریزیم و به سرعت روی هر کدام یک خلال بادام قرار می‌دهیم. بعد از اینکه سوهان‌ها کاملا خشک شدند، آنها را با کارد از سینی جدا می‌کنیم و در ظرفی در دار نگهداری می‌کنیم.

 

نکات تغذیه سوهان عسلی:

عسل:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا