ورژن

سرطان پوست

سرطان پوست از شاع ترین عوارض آفتاب سوختگی است.

سرطان پوست زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های پوست به صورت غیر طبیعی رشد کنند و در سراسر بدن منتشر بشوند. این‌سلول‌ها پس از مدتی برای تشکیل یک توده ی بزرگ که سرطان نامیده  می‌شود ساخته می‌شوند.
سرطان پوست زمانی رخ می‌دهد که پوست در معرض اشعه نور خورشید که به نام رادیواکتیو می‌باشد یا در معرض اشعه سولاریوم قرار بگیرد که این اشعه بسیار مضر است. سرطان پوست در هر جایی از پوست پیدا می‌شود. دو نوع سرطان پوست داریم ملانوما یا غیر ملانوما که انواع مختلفی دارد و لازم است که آن‌ها را بشناسید این‌سرطان در استرالیا بسیار رایج است.

 

 

سرطان پوست
سرطان پوست و درمان آن

سرطان پوست

پوست چیست؟

پوست از دو لایه تشکیل می‌شود:

 • اپیدرم (لایه بیرونی)
 • درمیس (لایه داخلی)

-اپیدرم شامل سه نوع سلول است. در قسمت فوقانی یعنی سطح بدن سلول‌های مسطح وجود دارد که به نام سلول‌های سنگفرشی معروف هستند. در زیر این‌سلول‌ها، سلول‌هایی گرد وجود دارد که سلول‌های پایه نامیده می‌شوند. در بین سلول‌های پایه سلول‌هایی وجود دارد که به نام ملانوسیتها هستند.

-درمیس حاوی رگ‌های عصبی، رگ‌های خونی و غدد عرق است که توسط پروتئینی به نام کلاژن نگه داشته می‌شود.

هیپودرمیس (چربی زیر پوستی و بافت پوستی) پوست را به استخوان و ماهیچه ها متصل می کند .

پوست چه کاری انجام می‌دهد؟

 • پوست بزرگترین عضو بدن است که وظایف زیادی بر عهده دارد.
 • به عنوان مانعی برای محافظت از بدن در برابر آسیب و عفونت‌ها عمل می‌کند.
 • به حفظ دمای بدن کمک می‌کند.
 • از بدن در برابر اشعه مضر افتاب خورسید به نام uv محافظت می‌کند.
 • نگه داشتن مایعات و پروتئین‌های لازم در بدن را بر عهده دارد.
 • تشخیص احساسات لمس ، گرما و سرما را نیز بر عهده دارد.

سرطان پوست دونوع داری ملانوما و غیرملانوما
نوع غیر ملانوما:

دو نوع سرطان پوست غیر ملانوما داریم:

سرطان پوست (Basal cell carcinoma (BCC): یک نوع از توموری است که در لایه‌های پایینی پوست رشد می‌کند و سرعت رشد آن خیلی آهسته است اما هر چیزی که در اطراف خود باشد آن را خراب و نابود می‌کند. این‌تومور به آهستگی در تمام بدن پخش می‌شود.

سرطان پوست نوع (Squamous cell carcinoma (SCC): این‌نوع از سرطان در لایه‌های بالایی سلول‌های پوستی شما  رشد می‌کند. اغلب به صورت پوسته پوسته شدن در می‌آید و به شکل های مختلفی ازجمله:  (کراتوز اکتین) و سلول‌های غیر طبیعی (دیسپلازی) و SCC درجا (که بعضاً به عنوان بیماری بوون خوانده می‌شود) شروع می‌شود.
معمولا این‌سلول‌ها تهاجمی رشد نمی‌کند و تعداد کمی از آن‌ها به غدد لنفاوی شما حمله می‌کند.
نوع ملانوما:
ملانوما در غشای یین پوست به وجود می‌آید و ممکن است بسیار حاد و خطرناک بشود، اگر حاد بشود می‌تواند به تمام قسمت‌های بدن منتقل بشود و زخم‌های عمیقی را به وجود بیاورد.در افراد جوان معمولا  به دلیل آفتاب سوختگی رخ می‌دهد. در استرالیا ، ملانوما چهارمین سرطان شایع نامیده می‌شود.آفتاب سوختگی معمولا قابل درمان است ولی حدودا تا ۱۰ درصد آن خطر ابتلا به ملانوما وجود دارد.

سرطان سلول مرکل (MCC): (سرطان سلولهای عصبی و غدد درون پوستی) یک سرطان پوستی نادر است که ممکن است در غدد لنفاوی گسترش یابد.
این‌بیماری پوستی بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود. مناطقی که در معرض آفتاب قرار دارند ، از جمله سر و گردن ، بازوها و پاها مناطقی هستند که معمولاً تحت تأثیر قرار می‌گیرند. این سرطان MCC معمولاً با پرتودرمانی درمان می‌شود ، اگرچه جراحی ممکن است آخرین گزینه باشد.

چه عواملی باعث ایجاد سرطان پوست می‌شود؟

در استرالیا ، قرار گرفتن در معرض آفتاب عامل خطر اصلی سرطان پوست است.
قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش در دوران کودکی و در طول زندگی، خطر ابتلا به سرطان پوست ، به ویژه نوع ملانوما را افزایش می‌دهد.
عوامل دیگری که ممکن است خطر سرطان پوست را افزایش دهد عبارتند از:

 • برنزه کردن
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • سابقه خانوادگی ملانوما
 • داشتن خال بر روی پوست
 • دلایل ژنتیکی
 • درمان سرطان پوست انواع مختلفی از درمان برای بیماران مبتلا به سرطان سلول بازال ، سرطان سلول سنگفرشی پوست و کراتوز اکتینیک وجود دارد.
  چند نوع درمان استاندارد استفاده می‌شود:
 • عمل جراحی
 • پرتو درمانی
 • شیمی درمانی
 • فتودینامیک درمانی
 • ایمونوتراپی

سایر داروهای درمانی
بعضی از درمان‌ها نیز در آزمایشگاه‌ها انجام می‌گیرد.
درمان سرطان پوست ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند.
ممکن است بیماران بخواهند درباره شرکت در یک کارآزمایی بالینی فکر کنند.
بیماران می‌توانند قبل، حین یا بعد از شروع درمان سرطان ، وارد آزمایشات بالینی شوند.

انواع مختلف درمان برای بیماران مبتلا به سرطان سلول پایه وجود دارد ، سرطان سلول سنگفرشی پوست و کراتوز اکتینیک در دسترس است. برخی از درمان‌ها استاندارد هستند (روش درمانی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد) و برخی در آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. یک کارآزمایی بالینی درمان یک مطالعه تحقیقاتی است که به منظور کمک به بهبود درمان های فعلی یا به دست آوردن اطلاعات در مورد درمان‌های جدید برای بیماران مبتلا به سرطان است.

تحقیقات نشان داده است که  آزمایشات بالینی یک درمان جدیدی است، ممکن است درمان جدید به یک روش استاندارد تبدیل شود. ممکن است بیماران بخواهند درباره شرکت در یک کارآزمایی بالینی فکر کنند. برخی از کارآزمایی های بالینی فقط برای بیمارانی که درمان را شروع نکرده اند ، باز است.

درمان های سرطان پوست

 • عمل جراحی

ممکن است یک یا چند مورد از عمل جراحی زیر برای درمان سرطان سلول بازال ، سرطان سلول سنگفرشی پوست یا کراتوز اکتینیک استفاده شود:

برداشتن تومور سرطانی: تومور به همراه برخی از بافت طبیعی اطراف آن از پوست بریده می‌شود.
جراحی میکروگرافی Mohs: تومور از لایه های نازک از پوست بریده می‌شود. در این‌روش ، لبه‌های تومور و هر لایه از تومور برداشته شده از طریق میکروسکوپ مشاهده می‌شود تا سلول‌های سرطانی بررسی شود.

لایه ها تا زمانی که سلول‌های سرطانی دیگر دیده نشوند ، همچنان از بین می روند. این نوع جراحی تا حد ممکن بافت طبیعی را از بین می برد. اغلب برای از بین بردن سرطان پوست روی صورت ، انگشتان دست یا دستگاه تناسلی و سرطان پوست استفاده می شود که مرز مشخصی ندارد.

 • برش اصلاح:
  ناحیه غیر طبیعی با تیغه ای کوچک از سطح پوست تراشیده می‌شود.
 • كورتاژ و الكتروديسيكاسيون:
  تومور از پوست با كورت (يك ابزار تيز و قاشق شكل) برش داده مي‌شود. سپس از الکترود سوزنی شکل برای درمان ناحیه با جریان الکتریکی استفاده می‌شود که خونریزی را متوقف می‌کند و سلول‌های سرطانی که در اطراف لبه زخم باقی مانده است را از بین می‌برد. این روند ممکن است در طول عمل یک تا سه بار تکرار شود تا همه سرطان از بین برود. به این نوع درمان نیز جراحی (electrosurgery) گفته می‌شود.
 • جراحی کرایوس :
   درمانی که از ابزاری برای انجماد و از بین بردن بافت های غیر طبیعی مانند کارسینوما در محل استفاده می‌کند. به این نوع درمان کرایوتراپی نیز گفته می‌شود.

چاقو برای ایجاد برش های بی خون در بافت یا از بین بردن ضایعه سطحی مانند تومور استفاده می‌کند.
درم ابریژن: برداشتن لایه بالایی پوست با استفاده از چرخ چرخان یا ذرات کوچک برای از بین بردن سلول‌های پوستی.
برداشتن ساده ، جراحی میکروگرافی Mohs ، کرتاژ و الکترودینشیکاسیون و کرایوژرژی برای درمان سرطان سلول بازال و سرطان سلول سنگفرشی پوست استفاده می شود. جراحی لیزر به ندرت برای درمان سرطان سلول پایه استفاده می شود. برش ساده ، برداشتن تراش ، کرتاژ و جداشدگی ، درم ابریژن و جراحی لیزر برای درمان کراتوز اکتینیک استفاده می‌شود.

 • پرتو درمانی
  پرتودرمانی یک درمان سرطان است که از پرتوهای پر انرژی یا انواع دیگر پرتودرمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی یا جلوگیری از رشد آنها استفاده می‌کند. پرتودرمانی خارجی از دستگاهی در خارج از بدن برای ارسال اشعه به سمت ناحیه بدن مبتلا به سرطان استفاده می‌کند.

از پرتودرمانی خارجی برای درمان سرطان سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی پوست استفاده می‌شود.

 • شیمی درمانی
  شیمی درمانی یک درمان سرطان است که از داروها برای متوقف کردن رشد سلول‌های سرطانی ، یا با کشتن سلول‌ها یا جلوگیری از تقسیم آن‌ها استفاده می‌کند.

شیمی درمانی برای کارسینوم سلول پایه ، کارسینوم سلول سنگفرشی پوست و کراتوز اکتینیک معمولاً موضعی است (روی پوست در یک کرم یا لوسیون اعمال می شود). فلوئورووراسیل موضعی برای درمان سرطان سلول پایه استفاده می شود.

 • فتودینامیک درمانی
  فتودینامیک درمانی (PDT) یک درمان سرطان است که از یک دارو و یک نوع مشخص از نور برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. دارویی که تا زمانی که در معرض نور افتاب قرار نگیرد ، فعال نمی‌شود . این دارو بیشتر از سلول‌های طبیعی در سلول‌های سرطانی جمع می‌شود. برای درمان سرطان پوست ، این دارو به صورت نور لیزر بر روی پوست قرار داده می‌شود تا دارو فعال می شود و سلول های سرطانی را از بین ببرد. این‌روش درمانی باعث آسیب کمی به بافت های سالم پوست می‌شود.

از فتودینامیک درمانی نیز برای درمان کراتوزهای اکتینیک استفاده می‌شود.

 • ایمونوتراپی
  ایمونوتراپی درمانی است که از سیستم ایمنی بدن بیمار برای مبارزه با سرطان استفاده می‌کند. موادی که توسط بدن ساخته شده و یا در آزمایشگاه ساخته می‌شوند برای تقویت ، هدایت یا بازگرداندن دفاع طبیعی بدن در برابر سرطان استفاده می‌شوند. این نوع درمان سرطان را بیوتراپی یا بیولوژی درمانی نیز می‌نامند.

Interferon و imiquimod داروهای ایمونوتراپی هستند که برای درمان سرطان پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • اينترفرون (با تزريق) براي درمان سرطان سلول سنگفرشي پوست قابل استفاده است.
  درمان موضعی ایمیکویمود (یک کرم که روی پوست استفاده می شود) ممکن است برای درمان برخی کارسینوم سلول‌های پایه استفاده شود.
 • درمان هدفمند
  درمان هدفمند نوعی از درمان است که از داروها یا مواد دیگر برای حمله به سلولهای سرطانی استفاده می کند. درمان‌های هدفمند معمولاً نسبت به شیمی درمانی یا پرتودرمانی به سلول‌های طبیعی آسیب کمتری می‌رسانند.
 • درمان با مهار کننده انتقال سیگنال:
  این سیگنال بلوک درمان است که از یک مولکول به مولکول دیگر در داخل سلول منتقل می‌شود. مسدود کردن این سیگنال‌ها ممکن است سلول‌های سرطانی را از بین ببرد. Vismodegib و sonidegib مهار کننده‌های انتقال سیگنال هستند که برای درمان سرطان سلول پایه استفاده می‌شوند.
 • روش شیمیایی
  لایه برداری شیمیایی روشی است که  یک محلول شیمیایی روی پوست قرار می‌گیرد تا لایه های بالای سلول های پوستی حل شود. از لایه برداری شیمیایی ممکن است برای درمان کراتوز اکتینیک استفاده شود. به این نوع درمان شیمی درمانی (chabrabrasion) و چمكسفولیشن نیز گفته می‌شود.

 

 

سرطان پوست
سرطان پوست از شایع ترین عوارض آفتاب سوختگی است.

 

 

منبع:

www.beyondfive.org.au

www.cancer.gov

 

 

اشتراک گذاری در:

Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست نوشته‌ها

نوشته‌های مرتبط

محصولات تراریخته چیست؟

گذری بر محصولات تراریخته محصولات تراریخته از دیرباز در بازار مواد غذایی ایران و سایر کشورها وجود داشته اند. ولی متاسفانه در ایران به دلیل عدم درج تراریختگی بر روی لیبل مواد غذایی اکثر مردم از وجود آن بی‌خبر بوده و هستند. اما امروزه با افزایش سطح آگاهی مردم از محصولات تراریخته و عوارض ناشی

آشنایی با انواع روغن های خوراکی و نحوه‌ی تولید و نگهداری آن‌ها

آشنایی با انواع روغن های خوراکی و نحوه‌ی تولید و نگهداری آن‌ها از ابتدای بشر تا کنون، در زندگی امری ضروری بوده است، آن هم وقتی روغن‌ها و چربی‌ها سهم عمده‌ای از غذای روزانه ما را تشکیل می‌دهند. شناخت روش‌های سنتی و مدرن تولید روغن گیاهی و تاثیر هر یک از این روش‌ها در کیفیت

اطلاعاتی که درباره جدول حقایق ارزش غذایی نمیدانیم!

اعداد روی برچسب جدول ارزش غذای چه مفهومی دارد؟ در هنگام خرید، افراد زیادی به دلایل مختلف به برچسب جدول ارزش غذایی نگاه میکنند. اما برای آن‌ها مفهوم خاصی را نمی‌رساند. بسیاری از مصرف گنندگان علاقه دارند که بدانند چگونه باید از این اطلاعات استفاده کنند تا در جهت افزایش سلامتی آن‌ها مفید باشد. توضیحاتی

اسکرول به بالا