ورژن

پیراشکی گوشت

یکی از غذاهای سرخ کردنی پرطرقدار انواع پیراشکی‌ها هستند. پیراشکی گوشت از جمله غذاهایی است که زمان پخت کمی دارد و با توجه به طعم و مزه دلنشین آن، افراد در همه سنین از این پیراشکی لذت می‌برند. پیراشکی گوشت دو سبک ایتالیایی و عربی دارد و به عنوان پیش‌غذا و یا غذای اصلی سرو می‌شود. این غذا به دلیل ابعاد کوچک و شرایط پخت سریع به فینگرفود شهرت پیدا کرده است.

مواد لازم جهت تهیه پیراشکی گوشت:

مواد لازم برای ۴نفر زمان پخت: ۱/۵ ساعت
مواد مورد نیاز مقدار لازم میزان کالری
گوشت چرخ کرده ۷۵۰ گرم هر ۱۰۰ گرم ۲۴۰کیلوکالری
آرد ۳پیمانه معادل ۲۴۰ گرم هر ۱۰۰ گرم ۳۶۴ کیلوکالری
کره نرم شده یا روغن جامد هر ۱۰۰ گرم ۷۱۷ کیلوکالری
آب ولرم ۳/۴ پیمانه معادل ۱۹۰ میلی لینر
پیاز بزرگ ۲ عدد هر یک عدد ۵ کالری
عصاره گوشت ۲ عدد
نمک و فلفل از هر یک ۱/۲ قاشق چایخوری
تخم‌مرغ ۱ عدد هر عدد ۷۲ کالری
روغن فرابکر به مقدار لازم
برای حفظ سلامت قلب و عروق، از روغن‌های طبیعی فرابکر استفاده کنید.

طرز تهیه خمیر پیراشکی گوشت:

ابتدا آرد را الک می‌کنیم تا به صورت یک دست دربیاید. سپس با نمک و فلفل مخلوط می‌کینم. تخم‌مرغ و کره را با هم مخلوط می‌کنیم و انقدر هم می‌زنیم که تخم‌مرغ از حالت لختی خارج شود. مواد را به آرامی با هم ترکیب می‌کنیم. بعد از مخلوط کردن تخم‌مرغ با آرد، نوبت به آب می‌رسد. آب را آرام آرام با سایر مواد ترکیب می‌کنیم تا حالت خمیری نرمی بدست آید. سپس خمیر را به خوبی ورز می‌دهیم و به صورت یک توپ درمی‌آوریم. روی ظرف و خمیر مقداری آرد می‌پاشیم که به ظرف نچسبد. درب ظرف را به مدت نیم ساعت می‌بندیم تا خمیر به خوبی استراحت کند.(استراحت خمیر نقش زیادی در کیفیت خمیر پیراشکی گوشت دارد)

طرز تهیه مایه پیراشکی:

مرحله اول:

پیاز را نگینی کرده و در روغن سرخ کردنی ذرت تفت می‌دهیم تا طلایی شود. سپس گوشت را به آن اضافه می‌کنیم. زمانی که گوشت به روغن اضافه می‌شود به هم می‌چسبد و گلوله می‌شود، گوشت را با ضربه‌های قاشق سعی کنید از هم جدا کنید. نمک و بقیه ادویه‌ها را به آن اضافه می‌کنیم.

مرحله دوم:

عصاره گوشت را مدتی در آب خیس می‌کنیم و منتظر می‌مانیم تا حل شود. سپس آب و عصاره را به گوشت اضافه کرده و صبر می‌کنیم آب گوشت کشیده شود.

مرحله سوم:

خمیری که استراحت کرده را بر روی میز که آرد پاشیده شده با وردنه پهن می‌کنیم و با قالب‌های مورد نظر قالب می‌زنیم.

مرحله چهارم:

وسط خمیر قالب زده شده را از مایه گوشت پر می‌کنیم و آن را با دست می‌پیچیم و شکل می‌دهیم. این خمیرها در روغن فراوان سرخ می‌کنیم تا روی آن برشته و طلایی شود.

توصیه مهم:

اگر دوست دارید پیراشکی‌ها در فر پخته شوند، می‌توانید فر را از قبل به مدت بیست دقیقه گرم کنید. سپس پیراشکی گوشت را روی سینی بچینید و مقداری زرده تخم‌مرغ زده شده روی آن بمالید. سپس سینی را به مدت ۱۵ دقیقه در حرارت ۱۸۰ درجه قرار دهید. برای برشته و طلایی شدن روی آن، گریل بالایی فر را به مدت ۳ دقیقه روشن کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *