روغن فرابکر ورژن

میرزا قاسمی

میرزا قاسمی یکی از غذاهای پرطرفدار گیلانی است که در اکثر شهرها از آن استقبال زیادی شده است. این غذا توسط شخصی به نام میرزا قاسم تهیه شد که بعدها به نام خود او به ثبت رسید و به آن میرزا قاسمی میگویند. این غذا از ترکیبات بادمجان و گوجه است و میتوان آن را از غذاهایی به حساب آورد که سریع تهیه می‌شود.

مواد لازم جهت تهیه میرزا قاسمی:

مواد لازم برای ۶تا۸ نفر زمان پخت: ۴۵ دقیقه
مواد مورد نیاز مقدار لازم میزان کالری
تخم‌مرغ ۵ عدد هر تخم مرغ ۷۰ کالری
گوجه فرنگی ۴ عدد هر گوجه ۲۴ کالری
بادمجان قلمی ۶ عدد هر ۱۰۰ گرم، ۱۷ کالری
روغن به مقدار لازم
نمک-زردچوبه-فلفل به میزان لازم
با استفاده از روغن‌عای فرابکر، از خواص دارویی آن‌ها بهره‌مند شوید.

طرز تهیه میرزا:

مرحله اول:

بادمجان‌ها را شسته و سپس خشک می‌کنیم. سپس بادمجان‌های میرزا قاسمی را کباب کرده و اجازه می‌دهیم که سرد شود و پس از آن پوست بادمجان‌ها را میکنیم. سپس آن‌ها را در ظرفی ریخته و خوب ساطوری میکنیم.

مرحله دوم:

سیرها را پوست میکنیم و به خوبی رنده کرده و یا با گوشت‌کوب میکوبیم. سیرها را در روغن تخم آفتابگردان فرابکر با مقداری نمک تفت می‌دهیم.(نکته مهم: دقت کنید رنگ سیر برنگردد، زیرا باعث تلخی سیر می‌شود)

مرحله سوم:

مقداری از سیر تفت داده شده را کنار گذاشته و در بقیه آن، تخم‌مرغ‌ها را در تابه می‌شکنیم و با هم مخلوط می‌کنیم و مرتب به هم میزنیم تا تخم‌مرغ‌ها بسته شوند. سپس تخم‌مرغ‌ها را از ظرف خارج می‌کنیم.

مرحله چهارم:

بقیه سیر را داخل تابه ریخته و بادمجان‌های کبابی و کوبیده شده را به سیر اضافه میکنیم. شعله گاز را کم می‌کنیم و اجازه می‌دهیم که با هم سرخ شوند.

مرحله پنجم:

در این فاصله گوجه‌فرنگی‌ها را پوست کنده، ریز خورد می‌کنیم و به بادمجان‌ها اضافه می‌کنیم و با هم مخلوط می‌کنیم. درب تابه را گذاشته و منتظر می‌مانیم گوجه‌فرنگی‌ها آب انداخته و با بادمجان‌ها کاملا مخلوط شده و به خورد آن‌ها برود.

مرحله ششم:

کمی نمک،فلفل، زردچوبه به بادمجان و گوجه اضافه می‌کنیم. بعد از اینکه آب گوجه کشیده شد، تخم‌مرغ‌ها را در ظرفی دیگر خوب با قاشق خورد میکنیم و سپس آن‌ها به بادمجان‌ها اضافه می‌کنیم. شعله را کم کرده و درب را گذاشته و به مدت نیم ساعت صبر می‌کنیم تا غذا جا بیفتد.(در این بین گاهی غذا را به هم مبزنیم تا بادمجان‌ها ته نگیرد)

زمانی که غذا به روغن افتاد و گوجه آبی نداشت، آماده سرو کردن است.

نکته مهم: اگر تمایل دارید قرمزی رنگ غذا مقداری بیشتر شود، میتوانید هنگامی که بادمجان و گوجه در حال سرخ شدن است یک قاشق غذاخوری رب گوجه‌فرنگی میرزا قاسمی اضافه کنید.

این غذا را هم با برنج و هم با نان میتوانید میل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا