ورژن

شامی کباب

شامی کباب یک غذای اصیل شمالی است. بسیاری از مردم اغلب آن را با کتلت اشتباه می‌‍گیرند. در کتلت ازگوشت چرخکرده و سیب زمینی استفاده می‌شود. اما در شامی کباب آرد نخودچی هم به کار می‌رود.

 

مواد لازم برای تهیه شامی کباب:

مواد لازم برای ۴ نفر                                                                                                                             زمان آماده: ۲ ساعت
مواد مورد نیاز مقدار لازم میزان کالری
گوشت چرخکرده ۳۰۰ گرم هر ۱۰۰ گرم ۲۴۰ کیلوکالری
سیب زمینی ۲ عدد متوسط هر عدد ۱۲۰ کیلوکالری
تخم مرغ ۱ عدد هر ۱ عدد ۸۰کیلوکالری
پیاز ۱ عدد بزرگ هر یک عدد ۵ کالری
آرد نخود چی ۲ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبه هرکدام ۲ قاشق چای خوری

طرز تهیه شامی کباب:

مرحله اول:

ابتدا پیازها را رنده ریز کنید و به آن نمک و فلفل و زردچوبه اضافه کنید و هم بزنید برای آن که شامی شما شل نشود، آب پیازها را بگیرید و دور بیاندازید.

مرحله دوم:

در این‌مرحله سیب زمینی‌ها را به مدت ۴۵ دقیقه در آب جوش بگذارید تا آبپز شود. پس از آنکه چنگال در سیب زمینی‌ها فرو بریدید و اطمینان حاصل کردید که کاملا پخته است، آن‌ها را با آب سرد بشویید و رنده درشت کنید و به پیازها اضافه کنید.

مرحله سوم:

در این‌مرحله سیب زمینی و پیاز را خوب هم بزنید و گوشت چرخکرده را به مواد اضافه کنید و خوب ورز بدهید.

مرحله چهارم:

پس از آنکه مواد خود را خوب ورز دادید، آرد نخودچی را به مواد اضافه کنید وخوب هم بزنید، حال در این‌مرحله نوبت اضافه کردن تخم‌مرغ به مایع خود است.

مرحله پنجم:

روغن فرابکر را در تابه ای بریزید تا خوب داغ شود. مواد شامی کباب خود را به صورت دایره ای در کف دست خود بریزید و آن ها را پهن کنید و وسط هر کدام را سوراخی ایجاد کنید و در تابه بگذارید تا بپزد.

مرحله ششم:

دقت کنید که وقتی یک طرف شامی کباب پخت، آن را برگردانید، زیرا اگر خود را نگیرد، شامی شما از هم می‌پاشد و خوب در نمی‌آید.

مرحل هفتم:

گوجه ها را خردکنید و در تابه قرار دهید. درب تابه را بگذارید، تا درکنار شامی کباب ‌مغز پخت شود و عطر خوبی را به شامی‌ها بدهد. غذای شما آماده است. نوش جان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *